/Fotó: Vértesi Környezetgazdálkodási Kft./
A Vértesi Környezetgazdálkodási Kft-től az alábbi közleményt kaptuk, melyet kérésükre szó szerint idézünk:
„A felhagyott bányák után visszamaradt tájsebek gyógyítása nem csupán tájesztétikai, hanem elsősorban ökológiai jelentőségű feladat: az Oroszlány VI. – barnakőszén bánya (Cica-homok bánya) esetében a terület mélyen fekvő alja évtizedekig csapadékvízgyűjtőként működött, ezzel elvonva a csapadékutánpótlást a közvetlen közelben található Szépvíz-ér természetes vizes élőhelyeitől, amelyek mára kiszáradtak.
A Vértesi Környezetgazdálkodási Kft. által indított tájsebgyógyító rekultivációs program során a Szépvíz-ér eredeti medre helyreállításra kerül, s megszűnik az egyik legfontosabb csapadékvíz-elvonó tényező, a Cica-homok bánya gödre. Így hosszabb távon helyreáll a Natura 2000 védettség alatt álló környező táj csapadékvíz-ellátása.
A Vértesi Környezetgazdálkodási Kft. október 8-án a programot bemutató lakossági tájékoztatót tartott Pusztavámon, ahol a rekultivációra használt, biológiai eljárással készített töltőanyag környezetre és emberi egészségre gyakorolt negatív hatásainak kizárása érdekében a bánya területén elvégzett akkreditált töltőanyag-mintavételben, s ezekre a mintákra alapozott, független laborvizsgálatok elvégzésében állapodtak meg a helyi közösséggel.
Az akkreditált mintavételre november 12-én került sor, a Vértesi Környezetgazdálkodási Kft. ügyvezetője és kollégái mellett részt vettek rajta a Környezetvédelmi Szakhatóság szakemberei, Oroszlány Önkormányzatának környezetvédelmi referense, nem utolsó sorban a pusztavámi közösséget képviselő három helyi lakos, akik a mintavételt követően saját laborvizsgálat céljára átvették a mintát.
A laborvizsgálati eredményekről a Vértesi Környezetgazdálkodási Kft. tájékoztatni fogja a helyi nyilvánosságot.”
Eddig a cég közleménye.
Korábban itt írtunk az egykori Cica-homok bánya ügyéről (OroszlányMost.hu és Vértesinfó.hu):
Az üzemeltető szerint nem történt környezetszennyezés Pusztavám közelében
Be the first to comment on "Akkreditált mintavétel és független laborvizsgálat"